Bornova Anadolu Lisesi
   İzmir Bornova Anadolu Lisesi '88 Mezunları
    BAL Hakkında
Giriş sayfamız
Web sitemiz hakkında
Ziyaret sayaçlarımız
Üye giriş sayfası
Yakın gelecekteki mutlu günlerimiz
Tüm mutlu günlerimizin listesi
Dönem listemiz
Kayıplarımız
BAL tarihçesi
BAL iletişim bilgileri
Mutlu günlerimiz artık web sitemizde
Assos programımız iptal
Assos'ta haftasonu
Boğaz sefası
15. yıl buluşması yorumu
15. yıl kutlamamız
Naci Onoz Müzik Atölyesine Bağışlarımız
Geçmiş duyuru ve haberler
(Bu yazı hazırlanırken İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nin web sitesinden alıntı yapılmıştır.)

BAL Tarihçesi

Özel Ege Koleji'nin Kuruluşu (1953-1955)

1950'li yılların başında, İzmir'li 50 dolayında tanınmış işadamı, İzmir'de eksikliği hissedilen yabancı dille eğitim yapan yatılı bir okulu şehirlerine kazandırmak amacı ile biraraya geldiler. Arayışlar sonunda, Fransız asıllı varlıklı bir levanten olan Edmond Giraud'nun Bornova'ya 2 km uzaklıktaki 220 dönümlük çam ağaçları ile kaplı arazisini bu amaç için uygun buldular. Görüşmeler sonunda Edmond Giraud, arazisini içindeki tarihi köşkü ve güvercinliğiyle birlikte, üzerinde bir okul yapılması koşuluyla, 26/3/1953 tarihinde sembolik bir bedelle Ege Koleji T.A.Ş.'e devretti ve kendisi de şirket ortağı oldu. Arazi üzerine, zengin bitki örtüsü korunarak derslikler, yatakhaneler, yemekhane ve konferans salonu inşa edildi. Böylece, 1953-54 öğretim yılında "Özel Ege Koleji" eğitim ve öğretime başladı. Okula ilk yıl 38 yatılı erkek öğrenci alındı.

İzmir Koleji (1955-1975)

1955 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yurt çapında yabancı dille öğretim yapacak olan Maarif Kolejleri'nin kurulması kararlaştırılınca, İzmir'deki Maarif Koleji için uygun nitelikte bir yer aranmaya başlandı. Zamanın Başbakanı Adnan Menderes ve Milli Eğitim Bakanı Celal Yardımcı'nın, Ege Üniversitesi'nin temelini atmak üzere Bornova'ya geldiklerinde ziyaret ettikleri Özel Ege Koleji, Adnan Menderes'in tercihleri doğrultusunda İzmir Koleji için uygun görüldü. Milli Eğitim Bakanlığı, araziyi ve okulu Özel Ege Koleji T.A.Ş.'den satın aldı ve Özel Ege Koleji, İzmir Koleji'ne dönüştürülmüş oldu.

Okulumuz, Eskişehir, İstanbul/Kadıköy, Konya, Samsun ve Diyarbakır Kolejleri ile birlikte Türkiye'nin ilk altı Maarif Koleji'nden biridir ve 8 Ekim 1955'de öğretime başlayan Eskişehir Koleji’nden iki hafta sonra, 22 Ekim 1955'de öğretime başlayarak 2.sırayı almıştır.

İlk yıllarında sadece yatılı erkek kabul eden İzmir Koleji, 1964-65 öğretim yılından itibaren Orta Öğretim Genel Müdürlüğü kararı ile karma öğretime başladı. Aynı yıldan başlamak üzere gündüzlü kız ve erkek öğrenciler de okula kabul edilmeye başlandı.

İzmir Bornova Anadolu Lisesi

1975 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı kararı gereğince yurt çapındaki Maarif Kolejlerinin adlarının "Anadolu Lisesi"ne dönüştürülmesi üzerine, okulumuzun adı "İzmir Anadolu Lisesi" olarak değiştirildi.

1976-77 öğretim yılında ise bu ad "Bornova Anadolu Lisesi" olarak tekrar değiştirildi. 1979-80 öğretim yılı başında, o yıla dek İnönü Lisesi binalarında öğretim gören Almanca Anadolu Lisesi öğrencileri de okulumuzda öğretime başladılar ve böylece okulumuz, İngilizce ve Almanca Bölümleri olmak üzere iki bölüme ayrıldı. Ve yine aynı dönemde, Almanca Bölümü'ndeki kız öğrencilerin bir kısmı yatılılığa kabul edildi. Bu durumda yatakhane kapasitelerinin dolmaya başlaması ile birlikte, aileleri İzmir içinde oturan yatılı öğrenciler gündüzlüye ayrıldı.

Şu anda Bornova Anadolu Lisesi, yurdumuzun en büyük öğrenci kitlesine sahip Anadolu Lisesidir. 1997-98 öğretim yılından itibaren Fransızca bölümü de açılmıştır. Böylece BAL, 3 yabancı dilde eğitim veren ilk ve tek Anadolu Lisesi olmuştur.

Yukarıdaki tarihçeden de anlaşılacağı gibi, Bornova Anadolu Lisesi, kuruluşundan günümüze değin, eğitimde ülkemizin yüzakı olmuştur. 47 yıllık onurlu geçmişi boyunca okul, ülkemizin en saygın ve önde gelen eğitim kurumlarından biri olmuştur. Bu okuldan yetişmiş pek çok bakan, bürokrat, sanatçı, gazeteci, sanayici ve işadamı, bugün ülkelerine hizmet etmektedirler. Bu kişilerin okullarına bağlılığı hiçbir zaman azalmamıştır.